Heartstopper Volume 3 : The million-copy bestselling series, now on Netflix!

€13.50

Quantity

Author:
Alice Oseman
Publisher:
Hachette Children's Group
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9781444952773
Book Type:
mīkstie vāki
Publishing year:
2020
Page count:
384
*Now an acclaimed live-action Netflix series!* Boy meets boy. Boys become friends. Boys fall in love. An LGBTQ+ graphic novel about life, love, and everything that happens in between: this is the third volume of the bestselling HEARTSTOPPER series. *Includes exclusive Tao/Elle mini-comic!*

'Absolutely delightful. Sweet, romantic, kind. Beautifully paced. I loved this book.' RAINBOW ROWELL, author of Carry On.

Charlie didn't think Nick could ever like him back, but now they're officially boyfriends. Nick's even found the courage to come out to his mum.

But coming out isn't just something that happens once - there's Nick's older brother, and a school trip to Paris, not to mention all the other friends and family - and life can be hard, even with someone who loves you by your side. As their feelings get more serious, Charlie and Nick will need each other more than ever before.

By Alice Oseman, winner of the YA Book Prize, Heartstopper is about love, friendship, loyalty and mental illness. It encompasses all the small stories of Nick and Charlie's lives that together make up something larger, which speaks to all of us.

'The queer graphic novel we wished we had at high school.' Gay Times

This is the third volume of Heartstopper, which is now an acclaimed live-action Netflix series.

------------------------------------------------------------------------
*Tagad atzīts tiešraides Netflix seriāls!* Zēns satiek zēnu. Zēni kļūst par draugiem. Zēni iemīlas. LGBTQ+ grafisks romāns par dzīvi, mīlestību un visu, kas notiek pa vidu: šis ir trešais bestselleru sērijas HEARTSTOPPER sējums. *Ietver ekskluzīvu Tao/Elle mini-komiksu!*

"Pilnīgi apburoši. Salds, romantisks, labsirdīgs. Skaists temps. Man patika šī grāmata," RAINBOW ROWELL, grāmatas "Carry On" autore.

Čārlijs nedomāja, ka arī viņš kādreiz varētu patikt Nikam, taču tagad viņi oficiāli ir puiši. Niks pat atrada drosmi to atklāt savai mammai.

Taču atklāšanās nav kaut kas tāds, kas notiek tikai vienreiz – ir Nika vecākais brālis un skolas brauciens uz Parīzi, nemaz nerunājot par visiem pārējiem draugiem un ģimeni – un dzīve var būt grūta, pat ja blakus ir kāds, kurš tevi mīl. Kad viņu jūtas kļūst nopietnākas, Čārlijam un Nikam vienam otru vajadzēs vairāk nekā jebkad agrāk.

Rakstnieces Alises Osemanas, YA grāmatu balvas ieguvējas grāmata "Heartstopper" ir par draudzību, lojalitāti un garīgām slimībām. Tajā ir ietverti visi mazie Nika un Čārlija dzīves stāsti, kas kopā veido kaut ko lielāku, kas uzrunā mūs visus.

Šis ir Heartstopper trešais sējums, kas tagad ir atzīts Netflix tiešraides seriāls.

Reviews

There are yet no reviews for this product.