Heartstopper Volume 1 : The million-copy bestselling series, now on Netflix!

€13.50

Quantity

Author:
Alice Oseman
Publisher:
Hachette Children's Group
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9781444968927
Book Type:
mīkstie vāki
Publishing year:
2022
Page count:
304
*Now a live-action Netflix series!* Boy meets boy. Boys become friends. Boys fall in love. Heartstopper is the bestselling LGBTQ+ graphic novel: this new edition - with a cover including Alice Oseman's artwork and photographs showing characters from the Netflix show - also contains exclusive pages from Alice's original TV scripts.

Charlie and Nick are at the same school, but they've never met ... until one day when they're made to sit together. They quickly become friends, and soon Charlie is falling hard for Nick, even though he doesn't think he has a chance.

But love works in surprising ways, and Nick is more interested in Charlie than either of them realised.

By Alice Oseman, winner of the YA Book Prize, Heartstopper is about love, friendship, loyalty and mental illness. It encompasses all the small stories of Nick and Charlie's lives that together make up something larger, which speaks to all of us.

This is the TV tie-in edition of the first volume of Heartstopper.


------------------------------------------------------------------------
*Tagad tiešraides Netflix seriāls!* Zēns satiek zēnu. Zēni kļūst par draugiem. Zēni iemīlas. "Heartstopper" ir visvairāk pārdotais LGBTQ+ grafiskais romāns: šis jaunais izdevums ar vāku, kurā iekļauti Alises Osmanes mākslas darbi un fotogrāfijas, kurās redzami Netflix šova varoņi, ietver arī ekskluzīvas lapas no Alises oriģinālajiem TV skriptiem.

Čārlijs un Niks mācās vienā skolā, bet viņi nekad nav tikušies... līdz kādai dienai, kad viņiem liek sēdēt kopā. Viņi ātri sadraudzējas, un drīz vien Čārlijs ļoti iemīlas Nikā, lai gan viņš nedomā, ka viņam ir iespēja.

Taču mīlestība darbojas pārsteidzošos veidos, un Niks par Čārliju interesējas vairāk, nekā kāds no viņiem spēja aptvert.

"Heartstopper", ko sarakstījusi Alise Osmane, YA grāmatu balvas ieguvēja, ir par mīlestību, draudzību, lojalitāti un garīgām slimībām. Tajā ir ietverti visi mazie Nika un Čārlija dzīves stāsti, kas kopā veido kaut ko lielāku, kas uzrunā mūs visus.

Šis ir "Heartstopper" pirmās daļas ar TV reklāmu izdevums.

Reviews

There are yet no reviews for this product.