The Song of Achilles

€9.90
Author:
Madeline Miller
Publisher:
Bloomsbury Publishing PLC
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9781408891384
Book Type:
mīkstie vāki
Publishing year:
2017
Page count:
368
Greece in the age of heroes. Patroclus, an awkward young prince, has been exiled to the court of King Peleus and his perfect son Achilles. Despite their differences, Achilles befriends the shamed prince, and as they grow into young men skilled in the arts of war and medicine, their bond blossoms into something deeper - despite the displeasure of Achilles's mother Thetis, a cruel sea goddess.

But when word comes that Helen of Sparta has been kidnapped, Achilles must go to war in distant Troy and fulfill his destiny. Torn between love and fear for his friend, Patroclus goes with him, little knowing that the years that follow will test everything they hold dear.

**OVER 1.5 MILLION COPIES SOLD**
THE INTERNATIONAL SENSATION
------------------------------------------------------------------------
Grieķija varoņu laikmetā. Patrokls, neveikls jaunais princis, ir izsūtīts uz karaļa Peleja un viņa ideālā dēla Ahilleja galmu. Neraugoties uz atšķirībām, Ahillejs sadraudzējas ar apkaunoto princi, un, viņiem kļūstot par jauniem vīriešiem, kuri ir prasmīgi kara un medicīnas mākslā, viņu saikne uzplaukst par kaut ko dziļāku — neskatoties uz Ahilleja mātes Tetisas, nežēlīgās jūras dievietes, nepatiku.

Bet, kad nāk ziņa, ka Spartas Helēna ir nolaupīta, Ahilejam jādodas karā tālajā Trojā un jāpilda savs liktenis. Plosīts starp mīlestību un bailēm par savu draugu, Patrokls dodas viņam līdzi, maz zinot, ka nākamie gadi pārbaudīs visu, kas viņiem ir dārgs.
STARPTAUTISKA SENSĀCIJA

Reviews

There are yet no reviews for this product.