I, Robot : How to Be a Footballer 2

SPECIAL
€15.99
€9.00

Quantity

Author:
Peter Crouch
Publisher:
Ebury Publishing
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9781529104622
Book Type:
mīkstie vāki
Publishing year:
2019
Page count:

What happens on the pitch is only half the story.

Being a footballer is not just kicking a ball about with twenty-one other people on a big grass rectangle. Sometimes being a footballer is about accidentally becoming best mates with Mickey Rourke, or understanding why spitting is considered football's most heinous crime.

In How to be a Footballer, Peter Crouch took us into a world of bad tattoos and even worse haircuts, a world where you're on the pitch one minute, spending too much money on a personalised number plate the next. In I, Robot, he lifts the lid even further on the beautiful game. We will learn about Gareth Bale's magic beans, the Golden Rhombus of Saturday night entertainment, and why Crouchy's dad walks his dog wearing an England tracksuit from 2005.

Whether you're an armchair expert, or out in the stands every Saturday, crazy for five-a-side or haven't put on a pair of boots since school, this is the real inside story of how to be a footballer.
------------------------------------------------------------------------
Tas, kas notiek laukumā, ir tikai puse no stāsta.

Būt futbolistam nav tikai bumbas spārdīšana kopā ar divdesmit vienu citu cilvēku uz liela zāles taisnstūra. Dažreiz būt futbolistam ir nejauši kļūt par labākajiem biedriem ar Mikiju Rurku, vai saprast, kāpēc spļaudīšana tiek uzskatīta par briesmīgāko futbola noziegumu.

Pārsteigts Krūms par to, kā būt futbolistam, aizveda mūs uz sliktu tetovējumu pasauli. sliktāki matu griezumi, pasaule, kurā vienu minūti atrodaties laukumā, bet nākamajā - tērējat pārāk daudz naudas personalizētai numura zīmei. Es, Robots, viņš vēl vairāk paceļ vāku skaistajai spēlei. Mēs uzzināsim par Gareta Beila burvju pupiņām, sestdienas vakara izklaides Zelta rombu un par to, kāpēc Kručija tētis pastaigā savu suni valkā Anglijas sporta tērpu no 2005. gada.

Neatkarīgi no tā, vai esat krēslu eksperts vai atrodaties stendos katru sestdienu, kas ir traki par pieciniekiem vai neesmu uzvilcis zābakus kopš skolas, šis ir īstais iekšējais stāsts par to, kā būt futbolistam.

Reviews

There are yet no reviews for this product.