No One Is Too Small to Make a Difference : Illustrated Edition

SPECIAL
€13.99
€7.00

Quantity

Author:
Greta Thunberg
Publisher:
Penguin Books Ltd
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9780241453445
Book Type:
cietie vāki
Publishing year:
2019
Page count:
144

A new expanded and illustrated edition of the history-making speeches of Greta Thunberg, the young activist who has become the voice of a generation

'We are the change and change is coming'

In August 2018 a fifteen-year-old Swedish girl, Greta Thunberg, decided not to go to school one day. A year later, she was joined in her strike by over seven million people around the world.

This is the record of a game-changing year in the fight against the climate crisis. Collecting the speeches that sparked a global movement, and iconic images of those who made it happen, No One Is Too Small to Make A Difference is a rallying cry for why we must all wake up and fight to protect the living planet, no matter how powerless we feel. Our future depends upon it.
------------------------------------------------------------------------
Jauns paplašināts un ilustrēts izdevums Greta Thunberg, jaunās aktīvistes, kas kļuvusi par paaudzes balsi, vēstures veidošanas runām

"Mēs esam pārmaiņas un pārmaiņas nāk"

In 2018. gada augustā piecpadsmit gadus veca zviedru meitene Grēta Tūnberga nolēma kādu dienu neiet uz skolu. Gadu vēlāk viņai streikā pievienojās vairāk nekā septiņi miljoni cilvēku visā pasaulē.

Šis ir ieraksts par mainīgajiem gadiem cīņā pret klimata krīzi. Apkopojot runas, kas izraisīja globālu kustību, un ikonu attēlus par tiem, kas to izdarīja, neviens nav par mazu, lai panāktu atšķirību, ir sapulcējies sauciens par to, kāpēc mums visiem ir jāceļas un jācīnās, lai aizsargātu dzīvo planētu neatkarīgi no tā, cik mēs jūtamies bezspēcīgi. No tā atkarīga mūsu nākotne.

Reviews

There are yet no reviews for this product.