Rugby : Be on the Ball with the Greatest Game on Earth

SPECIAL
€9.99
€5.00

Quantity

Author:
DK
Publisher:
Dorling Kindersley Ltd
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9780241379325
Book Type:
cietie vāki
Publishing year:
2019
Page count:
64

An essential introduction to rugby and its rules for children.

This thrilling introduction to rugby helps kids get to grips with the rules of rugby, learn rugby skills, and gen up on rugby world records. The book looks at the history of the game, and touches on the main types of rugby, including Rugby Union, Rugby League, Rugby Sevens, and Rugby Tag. There are fascinating stats on every page, with profiles of rugby heroes - past and present. Featured throughout are clear step-by-step graphics showing tips and techniques of the game, such as how to pass the ball and how to tackle.

Feature pages zoom in on aspects of the game, including scrums and line-ups. Its playful approach draws out rugby's unique features - why is a rugby ball the shape it is? What is the haka? What's the best way to score a try? The book profiles different nations that excel at the sport, including the New Zealand All Blacks. With colourful illustrations of rugby kits, plans showing rugby positions and pitches, and with a fun quiz at the back, this book is a must for every budding rugby player or fan!
------------------------------------------------------------------------
Būtisks ievads regbijā un tā noteikumos bērniem.

Šis aizraujošais ievads regbijā palīdz bērniem iepazīties ar regbija noteikumiem, apgūt regbija prasmes un uzlabot pasaules regbija rekordus. Grāmatā aplūkota spēles vēsture un tiek skarti galvenie regbija veidi, tostarp regbija savienība, regbija līga, septiņi regbijs un regbija tags. Katrā lapā ir aizraujoša statistika ar regbija varoņu profiliem - pagātnē un tagadnē. Visā šeit ir redzama skaidra grafika, kas parāda spēles padomus un paņēmienus, piemēram, kā piespēlēt bumbu un kā rīkoties.

Funkciju lapās tiek tuvināti spēles aspekti, tostarp skrubi un līnija -augšā. Tā rotaļīgā pieeja izceļ regbija unikālās iezīmes - kāpēc regbija bumba ir tāda, kāda tā ir? Kas ir haka? Kā vislabāk izmēģināt? Grāmatā aprakstītas dažādas tautas, kas izceļas ar šo sporta veidu, tostarp Jaunzēlandes visi melnādainie. Ar krāsainām regbija komplektu ilustrācijām, plāniem, kas parāda regbija pozīcijas un laukumus, un ar jautru viktorīnu aizmugurē, šī grāmata ir obligāta ikvienam topošajam regbija spēlētājam vai fanam!

Reviews

There are yet no reviews for this product.