Shepherd\'s Hut, The

SPECIAL
€9.99
€3.00

Quantity

Author:
Tim Winton
Publisher:
Pan Macmillan
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9781509863846
Book Type:
mīkstie vāki
Publishing year:
2019
Page count:
256

Fierce and lyrical, The Shepherd's Hut by Tim Winton is a story of survival, solitude and unlikely friendship. Most of all it is about what it takes to keep hope alive in a parched and brutal world.

For years Jaxie Clackton has dreaded going home. His beloved mum is dead, and he wishes his dad was too, until one terrible moment leaves his life stripped to nothing. No one ever told Jaxie Clackton to be careful what he wishes for.

And so Jaxie runs. There’s just one person in the world who understands him, but to reach her he’ll have to cross the vast saltlands of Western Australia. It is a place that harbours criminals and threatens to kill those who haven't reckoned with its hot, waterless vastness. This is a journey only a dreamer – or a fugitive – would attempt.
------------------------------------------------------------------------
Sīva un liriska Tima Vintona ganu būda ir stāsts par izdzīvošanu, vientulību un maz ticamu draudzību. Galvenokārt tas ir saistīts ar to, kas nepieciešams, lai saglabātu cerību dzīvā un brutālā pasaulē.

Jau gadiem ilgi Džeksija Klektone baidās doties mājās. Viņa mīļotā mamma ir mirusi, un viņš vēlas, lai arī viņa tētis būtu līdz brīdim, kad viens briesmīgs brīdis viņa dzīvi atstāj bezjēdzīgu. Neviens nekad nav teicis Džeksijai Klektonei būt uzmanīgam, ko viņš vēlas.

Un tā Džeksija skrien. Pasaulē ir tikai viena persona, kas viņu saprot, bet, lai viņu sasniegtu, viņam būs jāšķērso Rietumu Austrālijas milzīgās saliņas. Tā ir vieta, kur atrodas noziedznieki un draud nogalināt tos, kuri nav rēķinājušies ar tās karsto, bezūdens plašumu. Šis ir ceļojums, ko mēģinātu īstenot tikai sapņotājs vai bēglis.

Reviews

There are yet no reviews for this product.