State of terror

SPECIAL
€16.50
€9.00

Quantity

Author:
Hillary Rodham Clinton, Louise Penny
Publisher:
Pan Macmillan
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9781529079708
Book Type:
mīkstie vāki
Publishing year:
2021
Page count:
512

Take a ringside seat in the high-stakes world of international politics . . .

After a tumultuous period in American politics, a new administration has just been sworn in. Secretary of State, Ellen Adams, is determined to do her duty for her country. But she is about to face a horrifying international threat . . .
A young foreign service officer has received a baffling text from an anonymous source. Too late, she realizes it was a hastily coded warning. Then a series of bus bombs devastate Europe, heralding the rise of a new rogue terrorist organization who will stop at nothing in their efforts to develop their own nuclear arsenal.
As Ellen unravels the damaging effects of the former presidency on international politics, she must also contemplate the unthinkable: that the last president of the United States was more than just an ineffectual leader. Was he also a traitor to his country?
------------------------------------------------------------------------
Ieņemiet krēsla vietu starptautiskās politikas augstāko likmju pasaulē. . .

Pēc nemierīgā Amerikas politikas perioda tikko zvērēja jauna administrācija. Valsts sekretāre Ellen Adams ir apņēmusies pildīt savus pienākumus savas valsts labā. Bet viņai draud briesmīgi starptautiski draudi. . .
Jauna ārlietu dienesta amatpersona ir saņēmusi mulsinošu tekstu no anonīma avota. Par vēlu viņa saprot, ka tas bija steidzīgi kodēts brīdinājums. Tad autobusu bumbu sērija iznīcina Eiropu, vēstot par jaunas negodīgas teroristu organizācijas uzplaukumu, kas neapstāsies, cenšoties izstrādāt savu kodolieroču arsenālu.
Elenai atklājot bijušās prezidentūras postošo ietekmi uz starptautisko politiku, viņai jāapdomā arī neiedomājamais: ka pēdējais ASV prezidents bija kas vairāk nekā tikai neefektīvs līderis. Vai viņš bija arī savas valsts nodevējs?

Reviews

There are yet no reviews for this product.