Giver of Stars, The

€14.99

Quantity

Author:
Jojo Moyes
Publisher:
Penguin Books Ltd
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9780718183233
Book Type:
mīkstie vāki
Publishing year:
2019
Page count:
England, late 1930s, and Alice Wright - restless, stifled - makes an impulsive decision to marry wealthy American Bennett Van Cleve and leave her home and family behind.

But stuffy, disapproving Baileyville, Kentucky, where her husband favours work over his wife and is dominated by his overbearing father, is not the adventure - or the escape - that she hoped for.

That is, until she meets Margery O'Hare, a troublesome woman - and daughter of a notorious felon - the town wishes to forget.

Margery's on a mission to spread the wonder of books and reading to the poor and lost - and she needs Alice's help.

Trekking alone under big open skies, through wild mountain forests, Alice, Margery and their fellow sisters of the trail discover freedom, friendship - and a life to call their own.

But when Baileyville turns against them, will their belief in one another - and the power of the written word - be enough to save them?

Inspired by a remarkable true story, The Giver of Stars features five incredible women who will prove to be every bit as beloved as Lou Clark, the unforgettable heroine of Me Before You.
------------------------------------------------------------------------
Anglija, trīsdesmito gadu beigas un Alise Raita - nemierīga, noslāpusi - pieņem impulsīvu lēmumu apprecēties ar turīgo amerikānieti Benetu Van Klīvu un atstāt savas mājas un ģimeni.

Bet aizlikts, neapmierinošs Beilvilā, Kentuki, kur viņas vīrs dod priekšroku darbs pār sievu un viņa valdošais tēvs ir tas piedzīvojums vai izbēgšana, uz ko viņa cerēja.

Tas ir, līdz viņa satiekas ar apgrūtinošo sievieti Margery O'Hare un viņas meitu bēdīgi slavens noziedznieks - pilsēta vēlas aizmirst.

Margery ir misijā, lai izplatītu grāmatu un lasīšanas brīnumu nabadzīgajiem un pazudušajiem - un viņai ir vajadzīga Alises palīdzība.

Pārgājieni vieni zem lieliem atvērtas debesis, cauri mežonīgiem kalnu mežiem, Alise, Mārdžerija un viņu ceļabiedri atklāj brīvību, draudzību - un dzīvi, ko saukt par savu.

Bet, kad Beilivilla vērsīsies pret viņiem, vai viņu ticība viens otram - un uzrakstītā vārda spēka - pietiek ar to glābšanu?

Iedvesmojoties no ievērojamā t rue stāsts, Zvaigžņu devējs spēlē piecas neticamas sievietes, kuras izrādīsies tikpat mīļas kā Lū Klārka, neaizmirstamā filmas Pirms manis varone.

Reviews

There are yet no reviews for this product.