Giver of Stars, The

€7.99
Author:
Jojo Moyes
Publisher:
Penguin Books Ltd
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9780718183240
Book Type:
mīkstie vāki
Publishing year:
2020
Page count:
448
DON'T MISS THE STANDALONE NEW NOVEL FROM JOJO MOYES, THE NO. 1 BESTSELLING AUTHOR OF ME BEFORE YOU, AFTER YOU AND STILL ME

'Alice had come halfway across the world to find that, yet again, she was considered wanting. Well, she thought, if that was what everyone thought, she might as well live up to it.'

England, late 1930s, and Alice Wright - restless, stifled - makes an impulsive decision to marry wealthy American Bennett Van Cleve and leave her home and family behind.

But stuffy, disapproving Baileyville, Kentucky, where her husband favours work over his wife and is dominated by his overbearing father, is not the adventure - or the escape - that she hoped for.

That is, until she meets Margery O'Hare, a troublesome woman - and daughter of a notorious felon - the town wishes to forget.

Margery's on a mission to spread the wonder of books and reading to the poor and lost - and she needs Alice's help.

Trekking alone under big open skies, through wild mountain forests, Alice, Margery and their fellow sisters of the trail discover freedom, friendship - and a life to call their own.

But when Baileyville turns against them, will their belief in one another - and the power of the written word - be enough to save them?
------------------------------------------------------------------------
Nepalaidiet garām STANDALONE NEW NOVEL NO JOJO MOYES, THE NO. 1 BESTU PĀRDOŠANAS AUTORS MANS PIRMS JŪSU, PĒC TEV UN JUMS VĒL MANI -
'Alise bija ieradusies pusceļā visā pasaulē, lai atklātu, ka tomēr viņa tiek uzskatīta par trūcīgu. Viņa domāja, ka, ja tā domātu visi, viņa varētu arī dzīvot. »

Anglija, 30. gadu beigas, un Alise Raita - nemierīga, apslāpēta - pieņem impulsīvu lēmumu apprecēties ar turīgo amerikānieti Benetu. Van Klēve un atstājiet savas mājas un ģimeni.

Bet aizlikts, neapmierinošs Beilvilā, Kentuki štatā, kur viņas vīrs dod priekšroku darbam pār sievu un kurā dominē viņa valdonīgais tēvs, nav piedzīvojums vai bēgšana. viņa cerēja.

Tas ir, līdz brīdim, kad viņa satiks traucējošu sievieti Margery O'Hare un bēdīgi slavenā noziedznieka meitu, pilsēta vēlas aizmirst.

Margery ir misijā izplatīt grāmatu brīnums un lasīšana nabadzīgajiem un pazudušajiem - un viņai nepieciešama Alises palīdzība.

Pārgājieni vienatnē zem lielām atklātām debesīm, cauri mežonīgiem kalnu mežiem, Alise, Margery un viņu līdzgaitnieces atklāj brīvību, draudzību - un dzīve, ko saukt par savu.

Bet, kad Beilivilla vērsīsies pret viņiem, tad viņu ticība vienam otram - un ar rakstītā vārda spēku - pietiek, lai viņus glābtu?

Reviews

There are yet no reviews for this product.