Intimacies

€17.90

Quantity

Author:
Katie Kitamura
Publisher:
Vintage Publishing
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9781787332003
Book Type:
cietie vāki
Publishing year:
2021
Page count:
240
An interpreter has come to The Hague to escape New York and work at the International Court. A woman of many languages and identities, she is looking for a place to finally call home.

She's drawn into simmering personal dramas: her lover, Adriaan, is separated from his wife but still entangled in his marriage. Her friend Jana witnesses a seemingly random act of violence, a crime the interpreter becomes increasingly obsessed with as she befriends the victim's sister. And she's pulled into an explosive political controversy when she's asked to interpret for a former president accused of war crimes.

A woman of quiet passion, she confronts power, love, and violence, both in her personal intimacies and in her work at the Court. She is soon pushed to the precipice, where betrayal and heartbreak threaten to overwhelm her, forcing her to decide what she wants from her life.
--------------------------------------------
Tulks ieradies Hāgā, lai aizbēgtu no Ņujorkas un strādātu Starptautiskajā tiesā. Daudzu valodu un identitātes sieviete meklē vietu, kur beidzot saukt par mājām.

Viņa ir iesaistīta personīgajās drāmās: viņas mīļākais Adriaans ir šķirts no sievas, bet joprojām ir sapinies laulībā. Viņas draudzene Jana ir lieciniece šķietami nejaušai vardarbībai, noziegumam, ar kuru tulkotāja kļūst apsēsta, jo draudzējas ar upura māsu. Un viņa ir nonākusi sprādzienbīstamā politiskā polemikā, kad tiek lūgta tulkot kara noziegumos apsūdzētajam bijušajam prezidentam.

Sieviete ar klusu kaisli saskaras ar varu, mīlestību un vardarbību gan personiskajā tuvībā, gan darbā Tiesā. Drīz viņa tiek nostādīta uz kraujas malas, kur nodevība un sirdssāpes draud viņu pārņemt, liekot izlemt, ko viņa vēlas no savas dzīves.

Reviews

There are yet no reviews for this product.