How to Be a Vodka Snob

€34.90

Quantity

Author:
Brittany Jacques
Publisher:
Red Lightning Books
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9781684351282
Book Type:
cietie vāki
Publishing year:
2021
Page count:
160
Do you know your Moscow Mule from your White Russian? Your Stoli from your Belvedere? Micron filtering from charcoal filtering? No matter how you take your vodka, it is time to embrace your inner vodka snob. How to Be a Vodka Snob is the perfect read for drinking novices as well as connoisseurs, beginning with vodka's humble history as a medicinal liquor and accompanying it on its rise to stardom with high-end vodka appreciators and mixologists. Pairing fascinating stories, tidbits, and recipes with a step-by-step guide to becoming a vodka snob, Brittany Jacques offers a beginner's guide to proper glassware, equipment needed for the home bar, and the all-important vodka lingo.

Ever wanted to order a filthy martini, stirred, extra wet? How to Be a Vodka Snob is the perfect book for you. How to be a Vodka Snob features more than 50 recipes with everything from James Bond's favorite Martini to Dwight's Beets Over Rocks from The Office, as well as accompanying nibbles and side dishes. With Brittany Jacques as your guide, your journey to becoming a vodka snob starts here.
--------------------------------------------
Vai jūs atšķirat Maskavas Mūli no Krievijas Baltā? Stoli no Belvederes? Mikronu filtrēšanu no kokogļu filtrēšanas? Neatkarīgi no tā, kā jūs lietojat savu degvīnu, ir pienācis laiks pieņemt savu iekšējo degvīna snobu. Kā būt degvīna snobam ir ideāla grāmata gan dzeršanas mākslas iesācējiem, gan arī zinātājiem, sākot ar degvīna pazemīgo vēsturi kā zāļu dzērienu un pavadot to līdz zvaigznes sasniegšanai ar augstākās klases degvīna novērtētājiem un miksologiem. Savienojot aizraujošus stāstus, sīkumus un receptes ar pakāpenisku ceļvedi, kā kļūt par degvīna snobu, Brittany Jacques piedāvā iesācēju rokasgrāmatu par pareiziem stikla izstrādājumiem, mājas bārā nepieciešamo aprīkojumu un vissvarīgāko degvīna vārdu.

Vai esat kādreiz gribējuši pasūtīt netīru martini, maisītu, īpaši mitru? Kā būt degvīna snobam ir ideāla grāmata jums. Kā būt degvīna snobam piedāvā vairāk nekā 50 receptes, kurās ir viss, sākot no Džeimsa Bonda iecienītākā Martini līdz Dvaita bietēm virs klintīm no The Office, kā arī pavadošie našķi un sānu ēdieni. Tā kā Brittany Jacques ir jūsu ceļvedis, šeit sākas jūsu ceļojums, lai kļūtu par degvīna snobu.

Reviews

There are yet no reviews for this product.