The English Roses

€44.90

Quantity

Author:
David Austin
Publisher:
Octopus Publishing Group
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9781840917512
Book Type:
cietie vāki
Publishing year:
2017
Page count:
320
David Austin Roses is one of the world's leading rose nurseries. The English Roses developed there have brought the rose to a new level of beauty and strength; their ability to flower continually throughout the summer and autumn makes them one of the most durable garden flowers. In this revised and updated edition, David Austin describes how he combines the beauty and fragrance of the Old Roses with the repeat-flowering and wide colour range of the Modern Roses.

David presents seven groups of classification for his roses and advises how to grow and maintain them. Featuring more than 20 new rose varieties, all with detailed descriptions and updated photography throughout, this third revised edition of The English Roses is an essential reference for all rose lovers and gardeners.

---------------------------------------------------------------------------------------

Deivids Ostins Rozes ir viena no pasaules vadošajām rožu audzētavām. Tur attīstītās angļu rozes ir novedušas rožu jaunā skaistuma un spēka līmenī; to spēja nepārtraukti ziedēt visu vasaru un rudeni padara tos par vienu no izturīgākajiem dārza ziediem. Šajā pārskatītajā un atjauninātajā izdevumā Deivids Ostins apraksta, kā viņš apvieno Veco rožu skaistumu un aromātu ar Mūsdienu rožu atkārtoti ziedošo un plašo krāsu gammu.

Dāvids uzrāda septiņas savu rožu klasifikācijas grupas un konsultē, kā tās audzēt un uzturēt. Šis trešais pārskatītais The English Roses izdevums, kurā ir vairāk nekā 20 jaunas rožu šķirnes, visi ar detalizētiem aprakstiem un atjauninātu fotogrāfiju, ir būtiska atsauce visiem rožu mīļotājiem un dārzniekiem.

Reviews

There are yet no reviews for this product.