The Kremlin School of Negotiation

€14.90

Quantity

Author:
Igor Ryzov
Publisher:
Canongate Books Ltd
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9781838852917
Book Type:
mīkstie vāki
Publishing year:
2021
Page count:
384
Negotiating is something that we all do, whether at work or at home. But what if we come across someone who just won't give in? How can we defend ourselves against manipulation? And how do we say 'no' without compromising a deal?Legend has it that the Kremlin school of negotiation was born in Russia in the 1920s, under the rule of Joseph Stalin, and it still has its followers and advocates to this day. Using the official Kremlin method and years of business experience, Igor Ryzov guides us through the most effective techniques in negotiating terms that satisfy both parties.

From knowing how to get the most information about a potential deal, to how to read your counterpart, and advice on defusing tension, this comprehensive handbook ensures a mutually acceptable resolution that leaves you walking away successful. With practical examples, and exercises to hone your negotiating skills, The Kremlin School of Negotiation will offer the tools you need to master any deal.
--------------------------------------------
Sarunas ir kaut kas, ko mēs darām gan darbā, gan mājās. Bet ko tad, ja mēs saskaramies ar kādu, kurš vienkārši nepiekāpsies? Kā mēs varam sevi aizstāvēt pret manipulācijām? Un kā mēs sakām „nē”, neapdraudot vienošanos? Leģenda vēsta, ka Kremļa sarunu skola ir dzimusi Krievijā 1920. gados Josifa Staļina vadībā, un tai joprojām ir savi piekritēji un aizstāvji līdz šai dienai. Izmantojot oficiālo Kremļa metodi un gadu ilgo uzņēmējdarbības pieredzi, Igors Ricovs mūs ved cauri visefektīvākajām metodēm sarunu noteikšanā, kas apmierina abas puses.

Sākot ar zināšanām, kā iegūt pēc iespējas vairāk informācijas par iespējamo darījumu, līdz tam, kā lasīt savu kolēģi, un padomu par spriedzes mazināšanu, šī visaptverošā rokasgrāmata nodrošina abpusēji pieņemamu izšķirtspēju, kas ļauj veiksmīgi aiziet prom. Kremļa sarunu skola ar praktiskiem piemēriem un vingrinājumiem, lai pilnveidotu sarunu spējas, piedāvās nepieciešamos rīkus, lai apgūtu jebkuru darījumu.

Reviews

There are yet no reviews for this product.